SQL Nedir

SQL nedir?

Sql nedir? sorusuna verilecek cevap; verilerimizi kolay bir şekilde yönete bilmemizi sağlayan veritabanı sistemidir. SQL ‘in açılımı “Structured Query Language”dir. Türkçesi ise “Yapılandırılmış Sorgulama Dili” dir. Sql programlama dili olmayıp veri tabanları içerisinde istediğimiz verilere ulaşmak ve kayıt tutmak için kullanılan bir alt dil olarak kabul edilir.

İlk fikir ortaya atıldığında matematiksel bir yapıya sahip olan SQL daha sonra daha anlaşılır olabilmesi için diğer bilgisayar dillerinde olduğu gibi ingilizce belirteçlere sahip olan bir türe evrilmiş.

SQL Nerede Kullanılır?

Ana kullanım yeri veritabanlarıdır. İlk çıktığından bu yana etkisini arttırmak için epeyce değiştirilmiştir. Konusunda ser istek ve soruna çözüm olması için geliştirilen bu alt dil yinede çok iyi bir konuma sahip değildir.  Özellikle verileri bir yapıdan başka bir yapıya taşırken karşılaşılan güçlükten dolayıdır bu durum. ANSI C ve ANSI Fortran da durum bu kadar zor değildir.  Ana sebeblerinden biri de SQL standartlarının oldukça karışık olmasıdır. Büyü ticari firmalar SQL standartları yerine kendi standartlarını geliştirmiştir.

SQL Ne İşe Yarar?

Sql in amacı veritabanı üzerinde işlemler yapabilmektir. Büyük veriler arasında istenilen veriyi rahatlıkla bulmak, bu verilere yenisini eklemek, silmek, güncellemek, yeni tablo ve yeni veritabanı oluşturmak gibi işlemleri rahatlıkla SQL ile yapabilmekteyiz.

SQL kullanabilmek için Microsoft tarafından geliştirilen Microsoft SQL Server Management Studio Express programına ihtiyacınız vardır. Bu program sayesinde kendi kişisel bilgisayarınızda ya da sunucunuzda veritabanları oluşturabilir veriler arasında sorgulama yapabilirsiniz.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Burak Gezgin https://delicenneti.com

1987 Kırklareli doğumlu olup İstanbulda yaşıyor. Küçük yaştan beri bilgisayarlar ile haşır neşir. Şuan özel firmalarda Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak çalışıyor. 2013'te Yazılım Uzmanlığı kursunu bitirdi. Bir senedir aktif olarak Wordpress geliştiriciliği yapıyor. C#, Asp.Net, Sql, Php, Para kazanmaca...

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?